تحلیل الجزیرة از آخرین تحولات انتخابات ایران | بلاگ

تحلیل الجزیرة از آخرین تحولات انتخابات ایران

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

رشید یلوح، نویسنده این مقاله با اشاره به حساسیت ویژه این دوره از انتخابات ایران مینویسد:

“با توجه به حضور هاشمی و مشایی در دقایق پایانی ثبت نام و تعدد نامزد های اصولگرا در این دوره، به نظر می رسد که رقابت بسیار داغی را شاهد باشیم که از جمله ویژگی های آن تقابل درونی بین نامزدهای اصولگرا است.”

این نویسنده با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در تشریح اهداف این دوره انتخابات می افزاید:
“انتخابات ریاست جمهوری ایران باید این دو هدف را محقق کند: اول تامین منافع ملت ایران و دوم مقابله با دشمنان انقلاب اسلامی، چرا که دشمنان انقلاب می خواهند مشارکت مردم در این دوره به حداقل برسد و نتایج این انتخابات منجر به سقوط ایران در دامن غرب شود.”

وی در ادامه با در نظر گرفتن احتمال بالای رد صلاحیت مشایی و اجماع اصلاح طلبان بر روی هاشمی رفسنجانی، فضای سیاسی حاکم بر اصولگرایان را این گونه تشریح می کند:

“با توجه به برآوردهای اصولگرایان مبنی بر نیاز به وجود کاندیدای قدرتمند برای رقابت با هاشمی، بسیاری از آن ها این مساله را پذیرفته اند که بر روی سعید جلیلی اجماع کنند. جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و مذاکره کننده ارشد در پرونده هسته ای ایران است که نامزدی خود را به صورت مستقل اعلام کرده است.

ولی گفته می شود که وی از حمایت جبهه پایداری و طرفداران سابق احمدی نژاد نیز برخوردار است چرا که نامزد آنها به نفع وی کناره گیری کرد و ولایتی و حدادعادل نیز آمادگی خود را برای کنار کشیدن به نفع جلیلی اعلام کرده اند.”

خبرنگار الجزیرة، این اتفاقات را باعث اقبال بیشتر اصولگرایان همفکر با آیت الله خامنه ای به سمت سعید جلیلی دانسته و دلایل آن را اینگونه بر می شمارد:
نزدیکی افکار جلیلی به آیت الله خامنه ای، ارتباط او با نسل جدید سیاستمداران ایران، مقبولیت او در محافل دانشگاهی و بین جوانان و داشتن اطلاعات کافی درباره جزئیات مشکلات پیش روی سیاست خارجی ایران.

همچنین در قسمت نظرات این مقاله بسیاری از کاربران کشورهای عربی با مهم خواندن انتخابات ریاست جمهوری ایران، مهم ترین ویژگی حکومت ایران را ایستادگی و مقاومت در برابر آمریکا و اسرائیل بیان کرده اند.

الجزیرة 2

نمونه ای از این نظرات را در زیر مشاهده می کنید:

ابوخلیل: ایران، حکومت بزرگی است و باید این را قبول کرد، حتی اگر با سیاست خارجی آن مخالف باشم. مخالفت ایران با سیاست های آمریکا و اسرائیل غیر قابل انکار است.

سالم کریم: مسائلی مثل پرونده هسته ای و سوریه و حزب الله و عراق در حیطه اختیارات رهبر ایران است و سیاست های مقاومت ایران با هیچ دولتی تغییر نمی کند و ایران در خط مقاومت خواهد ماند.

ناشناس: به ایران افتخار می کنم حتی اگر اسرائیل و همه حکومت های مزدور دنیا این را نخواهند.

ناشناس: الحمدلله ایران کشوری آزاد است حتی اگر آمریکا و اسرائیل و حکام مزدور خلیج این را نخواهند.

...
نویسنده : محمد سلیمی بازدید : 121 تاريخ : 1 خرداد 1392 ساعت: 14:42

لینک دوستان

نظر سنجی

در انتخابات ریاست جمهوری 92 به کدام طیف رای می دهید .

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :