یادداشت شفاهی

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

جلیلی نماینده تفکر بازگشت عمیق و همه جانبه به ارزشهای اسلامی انقلاب است.

یادداشت شفاهی:
دکتر عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهاناصلی ترین خطی که در دولت یازدهم باید دنبال شود حرکت تمام عیار و همه جانبه به سوی ویژگی های بنیادین انقلای اسلامی است. انقلاب ایران با تکیه بر رویکرد مکتبی و اسلامی به پیروزی رسید و اگر چه در طول سالها تلاش های بسیار خوبی در نهادسازی انجام شده است، اما نباید اجازه دهیم در اثر گذر زمان محتواهای انقلابی کمرنگ و نابدید شوند و از مواضع اصیل اسلامی دور شویم. آنچه نیاز امروز جامعه جهانی و از جمله امت اسلامی است، ارائه الگوی امت اسوه و نمونه در همه ی ابعاد اعم از سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی و دفاعی است. حکومت اسلامی ایران انگیزه مشخص، منسجم و نوینی برای تمدن سازی اسلامی دنبال کرده است و راه اصیل مبارزه مکتبی اسلام را در دنیای دو قطبی آن روزها گشوده و امروز می بینیم که چگونه ملت های دیگر اعم از مسلمان و غیر مسلمان، تحت تأثیر پیروزی ها و تلاش های نظام اسلامی ایران در خط استکبار ستیزی شجاعت بیدا کرده اند. ملتهای مسلمان منطقه هم بیدار شده اند و استقرار ارزشهای اسلامی در همه کشورهای مسلمان را دنبال می کنند. بنابراین ما باید در دولت یازدهم با تعمقی قابل توجه و با حرکت های عمیق و اصولی تلاش کنیم نظام اسلامی به بالاترین حدی از اقتدار و کارآمدی اسلامی در سطح داخلی و بین المللی برسد. نباید اجازه دهیم رویکردهای برخاسته از موضع طبقاتی،اشرافی گری و یا سلطه گری فردی یا گروهی جای خود را مجددا در جامعه باز کند و مفهوم امت و امامت را مخدوش کند. باید تلاش کنیم تا روند تکاملی انقلاب اسلامی با سرعت مضاعف و افزون تری شکل بگیرد و از این بیچ تارخی هم عبور کنیم. باید آموزه های فکری بیگانه که در برخی از مواقع در عرصه اقتصاد و یا فرهنگ بازتولید شدند، از سطح جامعه زدوده شود و به جای آنها ارزشهای اصیل اسلامی تبیین شوند. زنگارهای ایجاد شده ای که متأثر از رویکردهای غرب زده است را باید به سرعت شناسایی کنیم و از جامعه بزداییم. بنابراین دولت یازدهم دولت بازگشت همه جانبه به معانی دقیق، عمیق و جان افزای اسلامی است که می تواند حرکت های خوب انجام شده در دولت های قبلی را بیش از پیش تکمیل نموده و راه نفی هرگونه استکبار و استبداد و انحصارات طاغوتی را سد نماید.

گفتمان انقلاب اسلامی در ابعاد اقتصادی، باید مورد توجه قرار گیرد. نباید اقتصاد را به عنوان یک هدف ببینیم.اقتصاد وسیله ای است که باید زمینه رشد و تکامل فردی و اجتماعی را در جامعه پدید آورد. بار دیگر باید بر اساس اهداف اصولی انقلاب اسلامی، نقش زن را با رویکردهای اسلامی احیا کنیم. باید ابعاد مختلف قضا و حقوق اسلامی را با جدیت هرچه بیشتر و متناسب بر اساس تراز و معیار های قرآنی دنبال کنیم. در قوه مجریه باید به دنبال تحقق مناسبتات عادلانه ای باشیم که می تواند جامعه سالامی را به نتایج ممتازتری برساند. باید عدالت را در همه حوزه بصورت عینی و عملی عملیاتی کنیم. نباید بگذاریم بروکراسی و دیوان سالاری متاثر از رویکردهای غربی که تاحدی در ساختار های ادارای ما رسوب کرده است، بیش از این تداوم یابد و اینها همه مسئولیت هایی است که دولت یازدهم برعهده خواهد داشت. از نظر حقیر دکتر جلیلی نه به عنوان یک فرد، بلکه به عنوان نماینده ای از یک تفکر که ملت ایران هم این تفکر را بسندیده و باز هم می پسندند، باید مسئولیت عملیاتی کردن این رویکرد و تلاش در جهت استقرار آن را به عنوان پرچمدار این حرکت به نحو شایسته دنبال کند.

رییس جمهور آینده نباید صرفا به بخش ها و نقطه ها نگاه کند، بلکه بصورت سیستمی یک مجموعه و یک بسته کامل در همه حوزه ها تعریف نماید. اقتصاد فقط جزئی از این بسته کامل است. باید فرهنگ حاکم برجامعه، فرهنگ و رویکرد حاکم بر اقتصاد،نگاه ارزشی و رویکردهای ارزش مدارانه شود. اگر چنین رویکرد اسلامی حاکم شد می توانیم با اقتصاد مقاومتی به سرعت مردم را از هم اقتصاد را نجات دهیم و هم زمینه تحقق و احیای تمدن عظیم اسلامی را همراه سازیم. از نظر ما بهترین فرد برای تحقق این اهداف قطعاً دکتر جلیلی است.

...
نویسنده : محمد سلیمی بازدید : 149 تاريخ : 1 خرداد 1392 ساعت: 15:8

لینک دوستان

نظر سنجی

در انتخابات ریاست جمهوری 92 به کدام طیف رای می دهید .

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :

close
تبلیغات در اینترنت