مطهری زمان

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

چکیده : تعبد به شورای مرکزی پایداری تهران، حرف غلط و ضد گفتمان پایداری است تعبد فقط نسبت به معصوم و در شعاع... با عنوان : مطهری زمان بخوانید :

حضرت آیت الله مصباح در پاسخ به سوال عضو شورای مرکزی جبهه پایداری اصفهان مبنی بر میزان پذیرش نظر شورای مرکزی درمورد کاندیدای اصلح ضمن اجازه مخالفت با نظر آنها بر اساس حجت شرعی فرمودند:

شما باز هم بروید تحقیق کنید، تحقیق را ادامه بدهید، یک جایی یقین کردید که اینها اشتباه کرده اند در اینصورت به یقین خودتان عمل کنید این همان حرف و گفتمان جبهه پایداری است، ما نمی گوییم وقتی شورای مرکزی گفت، همه واجب است این کار را بکنند وگرنه باید بروند از جبهه پایداری استعفا بدهند! نه آقا!

ایشان در ادامه به مبنای پذیرش دیدگاه این شورا از باب رجوع به اهل خبره پرداخته و شرط آن را اعتماد به اعضاء شورای مرکزی بیان کرده و گفتند:

فرض باید باشد که ما کسانی را در طول سی سال رصد کردیم شناختیم اینها را مطمئنیم که کارشناسان خوبی هستند. و در صد مورد، ممکن است یک مورد اشتباه کنند. اگر چنین کسانی را پیدا کردیم البته ما معتقدیم این احزابی که هستند این جوری نیست اصلا حزب از فرهنگ غرب گر فته شده خیلی به آن اعتباری نیست حزب یا غیر حزب!

علامه مصباح تنها تبعیت از رأی ولی امر را حجت دانسته و ادامه دادند:

عرض کنم که مسئله این که رأی کسی درباره دیگری حجت باشد ما در غیر ولی امر چیز دیگری نداریم مگر در یک مواردی که عقلا در کارهای زندگی هایشان برای رفع اشتباهو برای این که کارشان تعطیل نشود، به آنها اعتماد می کنند باصطلاح به آن می گویند امارات شرعیه.

رئیس موسسه امام خمینی ضمن بیان گفتمانِ محوری در جبهه پایداری فرمودند:

اصلا جبهه برای همین به وجود آمده است گفتمانمان گفتمان حجت داشتن است بارها تاکید کرده ایم روی همین حرف، دیگران هم به ما اعتراض می کنند شما شقّ اجتماع بزرگان کرده اید و از این حرفها! ما می گوییم: چشم، هر چه شما می خواهید؛ بفرمایید هر نسبتی هم می خواهید به ما بدهید ما باید پیش خدا حجت داشته باشیم.

عضو شورای فقهاء جبهه پایداری ضمن تأکید بر حجیت شرعی در تشخیص کاندیدای اصلح لزوم پیروی از شورای مرکزی را در این مورد منتفی دانسته و گفتند:

هیچ الزامی هم ندارد که دیگران هم همین طور باشند؛ یا اصفهان یاکرمان یا هر جای دیگر آنها کسی دیگری را تشخیص داده اند بسیار خوب هر کی به وظیفه خود عمل کند هیچ نگرانی نیست.

ایشان جبهه پایداری را گفتمانی در راستای تبیین ارزشها در جامعه بر مبنای حجیت شرعی برشمرده و تبعیت و تعبد نسبت به شورای مرکزی را در ادبیات دینی باطل، و منافی با اصل گفتمان پایداری دانسته و در ادامه چنین فرمودند:

من تا به حال نشنیده ام کسی گفته باشد باید متعبد باشید به حرف تهران، چنین حرفی به گوش من نخورده است. حالا فرض اینکه کسی گفت، خوب اشتباه کرده، کی گفته این حرف را؟! همه حرفهای ما این است که هر کسی کاری که می کند باید پیش خودش با خدای خودش حجت داشته باشد تعبد یعنی؟! تعبد فقط نسبت به معصوم و در شعاع فرمایش معصوم تعبد به ولی امر مسلیمن، به عنوان اینکه جانشین معصوم است، جای دیگر تعبد نداریم.

این که کسی حرفی می زند دیگران باید تعبد کنند، حرف غلطی است. اصلا ضد این گفتمان است. ما چنین چیزی نداریم، تاکید ما همه جا این است که باید هر کسی بین خودش با خدای خودش حجت داشته باشد.

ایشان ضمن بیان علت نامگذاری این مجموعه به عنوان "جبهه" بر ترویج ارزشهای انقلاب تأکید نموده و فرمودند:

اصل مسئله گفتمان پایداری معنایش این است که ما در درون جامعه اصولگرایان که یک دایره وسیعی است و گروه های مختلفی را در بر می گیرد یک دایره کوچکی وضع کرده ایم، گفتند ما یک مطالبی را مطرح می کنیم سعی کنیم، گسترش پیدا کند این گفتمان پایداری است نمونه اش: یعنی همه ارزش هایی که از اول انقلاب تا حالا مطرح شده حس می کنیم دارد ضعف پیدا می کند، در اثر این که مقاوم نبوده ایم، باید سعی کنیم مقاوم باشیم، پایدار باشیم یعنی: به این ارزش هایی که گفتیم پایدار باشیم سعی کنیم که اینها را احیا کنیم اسمش را جبهه گذاشتند نه حزب و نه یک تشکیلات رسمی به خاطر هم این که اصلش این گفتمان است احیا این ارزش هاست.

...
نویسنده : محمد سلیمی بازدید : 133 تاريخ : چهارشنبه 1 خرداد 1392 ساعت: 21:32

لینک دوستان

نظر سنجی

در انتخابات ریاست جمهوری 92 به کدام طیف رای می دهید .

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :