بی بی سی: دکتر سعید جلیلی «ستاره نوظهور» اصولگرایان در رقابت با...

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

لینک دوستان

امکانات وب

سایت بی بی سی فارسی وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در مطلبی به نامزدی سعید جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری پرداخت.

به گزارش جنت نیوز، در این مطلب که با عنوان «سعید جلیلی؛ از مذاکره هسته‌ای تا خیز ریاست جمهوری» منتشر شده، چنین آمده است:

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با حضور در ستاد انتخابات کشور و ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری، قدم در راهی گذاشت که پیش بینی انتهایش کار ساده‌ای نیست. او دانش آموخته دانشگاه امام صادق است و در این دانشگاه در کنار کارهای دیگرش، سیاست خارجی پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص) را تدریس می کرد. بیشترین مدت کار حرفه ای اش در اداره بازرسی و معاونت اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه و دفتر رهبر ایران گذشته؛ ولی تا قبل از انتصاب به پست دبیری شورای عالی امنیت ملی، در حوزه عمومی و رسانه ای چهره شناخته شده ای نبود.

او در اواخر مهرماه سال ۱۳۸۶ و در پی کناره گیری علی لاریجانی از دبیری شورای عالی امنیت ملی ایران، به عنوان جانشین او معرفی شد و تا امروز سکاندار مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی بوده است. آقای جلیلی در این حوزه هم بسیار کم حرف بوده و معاونش، علی باقری بیشتر عهده دار بیان مواضع ایران است.

این سایت در ادامه با اشاره به اینکه ورود جلیلی به انتخابات از چند جهت حائز اهمیت است می نویسد:

ورود ناگهانی آقای جلیلی به عرصه رقابت های انتخاباتی از چند جهت حائز اهمیت است. ثبت نام او در انتخابات ریاست جمهوری ظاهرا برخی از چهره های سیاسی اصولگرا را غافلگیر کرده است. علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه پیشین و مشاور امور بین الملل آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفته که “پیش از این نمی دانستیم آقای جلیلی می آید”.

غلامعلی حداد عادل و کامران باقری لنکرانی، از دیگر نامزدهای انتخابات پیش رو، در کنار آقای ولایتی، باب احتمال کنار رفتن به نفع سعید جلیلی را باز گذاشته اند. هرچند که حسین مظفر، رئیس ستاد انتخاباتی ‘ائتلاف برای پیشرفت’ که شامل سه نامزد محافظه‌کار انتخابات (ولایتی- حداد- قالیباف) است، در واکنش به برخی گفته‌ها مبنی بر اینکه اعضای این ائتلاف به نفع سعید جلیلی کنار می‌روند، اعلام کرد: “تا این لحظه هیچ تصمیمی مبنی بر کنار رفتن اعضای ائتلاف به نفع فرد خارج از ائتلاف گرفته نشده است.”

بی بی سی در ادامه مطلب خود به ویژگی های سعید جلیلی اشاره کرده و بیان می کند:

سعید جلیلی ویژگی هایی دارد که می تواند وی را به ستاره نوظهور این دور از رقابت ها تبدیل کند. با آمدن آقایان هاشمی رفسنجانی و رحیم مشایی، دو ضلع اصلی مقابل اصولگرایان و جناح رهبری در انتخابات روشن شده است و این جناح اصولگراست که چهره اصلی اش هنوز مشخص نیست، هرچند باید دید که همه نامزدهای وارد شده به صحنه حاضرند روی سعید جلیلی توافق کنند یا اینکه برخی بر ماندن اصرار خواهند کرد.

سعید جلیلی با سابقه کاری که در دفتر بررسی های بیت رهبری داشته و با عملکردی که در سالیان اخیر در پرونده هسته ای از خود ارائه کرده یک نامزد قوی برای برخورداری از حمایت رهبری جمهوری اسلامی است.

از یک سو تا آنجا که به فضای خبری و اجتماعی مربوط می شود، وی حاشیه ندارد. نام او در پرونده های سیاسی و اقتصادی مطرح نشده و به خاطر گمنامی، طرز تفکر سیاسی اش در بسیاری زمینه ها ناشناخته است و به طرفداری یا مخالفت با سیاست خاصی یا سیاستمداران خاصی مشهور نیست.

او همچنین وضع مالی چندان تجملاتی ندارد و رفتن او به محل ستاد ثبت نام وزارت کشور با اتومبیل پراید از دید سایت های خبری پنهان نماند و برخی پراید سواری او در مقابل آمدن هاشمی رفسنجانی با مرسدس بنز را مقایسه کردند.

این کار یادآور خط تبلیغی محمود احمدی نژاد در مقابل آقای هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ بود. در دوره ای که گرانی و تورم بسیاری از رأی دهندگان را در زندگی روزمره دچار مشکل کرده است، وضع مالی نسبتا معمولی داشتن برای آقای جلیلی می تواند یک مزیت باشد و طرفدارانش می توانند روی آن سرمایه گذاری تبلیغاتی کنند.

او از نظر ایدئولوژیک و خط مشی سیاسی، چه در سخن و چه در عمل، تابع خط و نگاه رهبری است و این را بویژه در پرونده هسته ای اثبات کرده است.

نگاهی به گفته های اخیر علی باقری، معاون آقای جلیلی، در جمع دانشجویان گویای همین خط و عملکرد است. آقای باقری به حسن روحانی و سیاست های هسته ای دوران اصلاحات حمله کرده و آن را سیاست “گذشته” نامیده و سازش در مقابل غرب و آمریکا توصیف کرده و هشدار داده که حسن روحانی با چنین سابقه ای نمی تواند مدعی موفقیت در حوزه هسته ای باشد و همه دستاوردها، محصول خط مقاومت است که معمارش آیت الله خامنه ای و مجریانش سعید جلیلی و همراهان وی هستند.

منبع:بولتن نیوز ـ جنت نیوز

نویسنده : محمد سلیمی بازدید : 153 تاريخ : چهارشنبه 25 ارديبهشت 1392 ساعت: 23:30
برچسب‌ها :

پر مخاطب ها

نظر سنجی

در انتخابات ریاست جمهوری 92 به کدام طیف رای می دهید .

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :